10.6 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisMult prea tare Krejcikova! Gabi Ruse a părăsit cu capul sus Abu Dhabi

Mult prea tare Krejcikova! Gabi Ruse a părăsit cu capul sus Abu Dhabi

Gabriela Ruse a fost învinsă de cehoaica Barbora Krejcikova, cu 6-1, 6-4, marţi seara, în prima rundă a turneului WTA 500 de la Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 780.637 de dolari. Ruse (25 ani, 148 WTA) s-a înclinat după o oră şi 14 minute în faţa fostei campioane de la Roland Garros (27 ani, 30 WTA).

Krejcikova a mai învins-o pe Ruse şi în primul lor meci, în 2019, în primul tur la Bucureşti, cu 6-3, 0-6, 6-2.

Românca va fi răsplătită cu un cec de 8.310 dolari şi 26 de puncte WTA.

În competiţie dintre românce a rămas doar Monica Niculescu, care va evolua la dublu, alături de japoneza Miyu Kato, adversarele din prima rundă fiind Ulrikke Eikeri (Norvegia) şi Alexa Guarachi (Chile).

Andreescu, eliminată şi ea rapid

Aflată pe locul 37 WTA, jucătoarea canadiană Bianca Andreescu a fost învinsă de Yulia Putintseva (45 WTA), scor 7-6 (7-2), 6-2. Partida a durat o oră și 41 de minute. În optimile de finală, sportiva din Kazakhstan se va confrunta cu favorita numărul 6 a turneului, Beatriz Haddad Maia.

Mubadala Abu Dhabi Open are loc în perioada 6-12 februarie, pe hard, face parte din categoria WTA 500, are premii totale în valoare de $780.637, iar principala favorită este Daria Kasatkina.

Citeşte şi: Irina Bara e în formă! Românca, victorioasă şi la simplu şi la dublu la Grenoble