18.3 C
vineri, 10 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisRuse continuă să bată tot! Românca s-a calificat şi în sferturile de dublu de la Auckland

Perechea româno-cehă Gabriela Ruse/Tereza Martincova s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis WTA 250 de la Auckland (Noua Zeelandă), dotat cu premii totale de 259.303 dolari americani, după ce a trecut de cuplul Paige Mary Hourigan (Noua Zeelandă) şi Sachia Vickery (SUA) cu 7-5, 6-3. Ruse şi Martincova au obţinut victoria după o oră şi 24 de minute de joc efectiv.

Ruse şi partenera sa şi-au asigurat un cec de 2.400 de dolari şi 60 de puncte WTA la dublu.

În sferturi, Ruse şi Martincova vor înfrunta favoritele numărul trei, Miyu Kato (Japonia)/Aldila Sutjiadi (Indonezia).

Gabriela Ruse s-a calificat, marţi, în optimile de finală la simplu, după 6-2, 4-6, 6-4 cu neozeelandeza Erin Routliffe, un meci perturbat de asemenea de ploaie în mai multe rânduri. Următoarea sa adversară va fi Karolina Muchova (Cehia).

Citeşte şi: Un set la zero, altul mai muncit! Sorana Cîrstea, victorie frumoasă la Adelaide