17.3 C
joi, 16 mai, 2024
Știri de ultima orăSportHandbalAu marcat 32 de goluri, dar tot au pierdut! România a cedat în Austria

Au marcat 32 de goluri, dar tot au pierdut! România a cedat în Austria

Prima reprezentativă masculină de handbal a României, pregătită de spaniolul Xavi Pascual, a început cu stângul campania pentru preliminariile Euro 2024. Tricolorii au fost învinși joi seară, în deplasare, de reprezentativa Austriei, scor 36-32 (18-11), în primul meci din grupa 4.

Până în minutul 10, tabela s-a păstrat în echilibru, 6-6, apoi austriecii au prins aripi. Jucătorii lui Pascual au început să plătească prețul greșelilor comise în atac, acolo unde au ratat fază după fază până când adversarii s-au distanțat la 10-6. Ecartul a rămas în aceleași limite încă o bucată de timp, după care s-a mărit, ajungând chiar la 18-11 la pauză. În partea a doua, românii au pornit bine, cu trei goluri consecutive, iar diferența scădea la patru goluri. Finalul a adus o doză de emoție, când tricolorii s-au apropiat la trei lungimi, 32-35, însă nu a mai fost timp suficient pentru mai mult, doar un minut și jumătate.

Principalii marcatori ai României la Graz au fost Negru 10 goluri, Humet 6, Grigoraş 5, iar de la gazde s-a remarcat Weber 12 reuşite, punctează Prosport.

În cealaltă partidă din prima etapă în grupa 4, Ucraina – Insulele Feroe 29-24.

A doua partidă va avea loc duminică, la Bucureşti, cu Ucraina (ora 17.30). Urmează disputele cu Insulele Feroe (8 şi 11 martie 2023), respectiv returul cu Austria (26 aprilie) şi cu Ucraina (30 aprilie).

Din cele 32 de echipe naţionale aflate la startul calificărilor, 20 vor obţine „biletul” pentru turneul final din 2024, găzduit de Germania, între 10-28 ianuarie. Patru echipe sunt calificate direct: gazda Germania, alături de medaliatele din 2022 – Suedia, Spania şi Danemarca.