6.7 C
marți, 19 martie, 2024
Știri de ultima orăSportHaltere / România a ajuns la 15 medalii după doar două zile la Europenele U15

Haltere / România a ajuns la 15 medalii după doar două zile la Europenele U15

Sportivii români au cucerit încă şase medalii, două de aur, două de argint, două de bronz, joi, la Campionatele Europene de haltere Under-15 şi Under-17 de la Raszyn (Polonia).

La Under-15, în limitele cat. 49 kg, Diana Alexia Şipoş a obţinut medalii de bronz la smuls (62 kg) şi aruncat (76 kg), iar la total a câştigat argintul (138 kg).

Cosmin Florentin Isofache a cucerit trei medalii la cat. 55 kg, Under-17, aur la smuls (105 kg), argint la stilul aruncat (125 kg) şi aur la total (230 kg).

Tot la Under-15, Ramon Ilie (cat. 55 kg) s-a clasat pe locul 5 la smuls (81 kg), dar a ratat toate cele trei tentative la aruncat.

După două zile de competiţii, bilanţul României este de 15 medalii, 5 de aur, 3 de argint şi 7 de bronz.

România participă cu 18 sportivi la competiţie.

Citeşte şi: Canotaj / Cinci echipaje româneşti vor concura în finalele de la Europene