11.7 C
marți, 14 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisAlexandra Cadanțu bate tot! Românca e în optimi la Hamburg

Alexandra Cadanțu bate tot! Românca e în optimi la Hamburg

Alexandra Cadanțu-Ignatik (România, 172 WTA) s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA de la Hamburg (Germania) după o victorie muncită: 6-3, 2-6, 6-2 cu Nao Hibino (Japonia, 259 WTA). Cadanțu-Ignatik nu mai câștigase vreun meci pe tabloul principal al unui turneu de categorie WTA 250 din anul 2017, atunci când o învingea pe aceeași Nao Hibino, scor 2-6, 6-0, 6-3, în primul tur la Istanbul (Turcia).

Pentru un loc în sferturile de finală la Hamburg, turneu dotat cu premii în valoare totală de 203.024 de euro, Cadanțu-Ignatik se va duela cu Maryna Zanevska (Belgia, 72 WTA). Următoare adversară a Alexandrei s-a calificat în optimi tot după un meci de trei seturi: 4-6, 6-4, 6-3 cu Viktoriya Tomova (Bulgaria, 113 WTA).

Cadanțu-Ignatik și-a asigurat un premiu de 3.065 de euro și 30 de puncte WTA după calificarea în optimile de finală la Hamburg. Dacă o va învinge și pe Maryna Zanevska, sportiva noastră va fi recompensată cu 5.000 de euro și 60 de puncte WTA.

Alexandra a reușit performanța de a accede în optimi la Hamburg după ce a trecut de calificările competiției.

Citeşte şi: Bara şi Niculescu, în formă la Hamburg! Româncele sunt în sferturi la dublu