15.1 C
sâmbătă, 18 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisAna Bogdan, mult mai bună decât Udvardy, la Budapesta

Ana Bogdan, mult mai bună decât Udvardy, la Budapesta

Ana Bogdan s-a calificat în faza optimilor de finală în cadrul turneului de la Budapesta. Românca a învins-o în runda inaugurală pe sportiva din Ungaria Panna Udvardy, numărul 94 mondial, scor 6-2, 5-7, 6-0.

După ce a câștigat detașat primul set, Ana Bogdan a ridicat piciorul de pe accelerație în setul secund și i-a permis adversarei să restabilească egalitatea la seturi. Totuși, în decisiv, Bogdan a avut un joc perfect și nu i-a dat nicio șansă lui Udvardy.

În optimi, românca o va întâlni pe câştigătoarea meciului dintre favorita principală, sportiva cehă Barbora Krejcikova (17 WTA), şi jucătoarea chineză Xiyu Wang (102 WTA). Prin calificarea în runda secundă, Ana Bogdan şi-a asigurat un premiu de 3.065 de euro şi 30 de puncte.

Reamintim că Ana Bogdan a fost prezentă şi la turneul de Grand Slam de la Wimbledon, dar a fost eliminată în turul doi de sportiva cehă Petra Kvitova, favorită numărul 25, scor 1-6, 6-7 (5/7).

Citeşte şi: Irina Begu, calificare la pas în turul al doilea de la Laussane