21.7 C
Știri de ultima orăSportRobert Glință a ratat medalia la 50 m spate! Românul a fost al 4-lea în marea finală

În Duna Arena din Budapesta, într-o atmosferă superbă, Glință n-a prins, din păcate, podiumul la 50 m spate. Sportivul nostru a terminat pe locul 4 în finala probei de la Campionatele Mondiale de natație!

Pe culoarul al 7-lea, românul a încheiat pe locul 5, la egalitate cu grecul Christou, lungimea de bazin – 24,57 secunde. Însă, Justin Ress, cel care câștigase cursa, a fost descalificat de arbitri, astfel că Robert a urcat un loc la final.

Românul de 25 de ani a fost cu siguranță impulsionat de performanțele uluitoare ale lui David Popovici și a izbutit vineri calificarea în finală, cu al șaselea timp (24,54 de secunde), îmbunătățindu-și performanță față de serii, unde a avut al șaptelea timp (24,79 de secunde). Reamintim și că Robert Glință a fost al 4-lea în semifinala a doua, câștigată de americanul Justin Ress, cu 24,14 secunde. În prima semifinală s-a impus un alt american, Hunter Armstrong, deținătorul recordului mondial al probei, care a înregistrat la Budapesta 24,16 secunde.