16.2 C
Știri de ultima orăSportF1 / Verstappen câştigă tot! Olandezul a triumfat în Canada, iar dominarea Red Bull continuă

Max Verstappen (24 de ani) s-a impus în Marele Premiu de Formula 1 al Canadei și se desprinde în fruntea clasamentului general al piloților. Carlos Sainz și Lewis Hamilton au completat podiumul. Sergio Perez, locul doi la general, a abandonat.

Max a trebuit să tragă de unul singur, mai ales că al său coechipier, Sergio Perez a fost nevoit să abandoneze în prima parte a cursei. Victoria a fost a șasea pentru Max în 2022, care s-a mai impus în acest sezon la Jeddah, Imola, Miami, Barcelona, Baku.

Dacă pentru Red Bull a punctat doar Max, pentru Ferrari au făcut-o atât Carlos Sainz, cât și Charles Lecler. Spaniolul a încheiat pe doi, el încercând de mai multe ori să-l ajungă din urmă și să-l depășească pe liderul Verstappen, în timp ce monegascul a făcut o cursă bună de recuperare, el plecând de pe poziția a 19-a a grilei și reușind să termine pe 5.

Nici pentru Mercedes nu a fost o cursă rea, care pare că începe să-și revină. Lewis Hamilton a încheiat pe podium, pe poziția a treia, cum nu i se mai întâmplase din prima etapă a acestui sezon. George Russell, cel mai constant pilot dintre cei doi în acest sezon a încheiat pe poziția a patra.

Acum, Formula 1 revine în Europa, iar pe 3 iulie piloții îşi dau din nou întâlnire în Marea Britanie, la Silverstone.

10. Williams-Mercedes 3

Citeşte şi: Înot / David Popovici tinde spre perfecţiune! Românul e în finală la 200 m, la CM