12 C
Știri de ultima orăSportAur, argint și bronz pentru România la Europeanul U17 de lupte

Aur, argint și bronz pentru România la Europeanul U17 de lupte

România a avut parte de o sâmbătă de excepție la București! Sabina Petrache a devenit campioană europeană la categoria 61 de kg, la Campionatul European U17, în timp ce alți doi luptători au obținut celelalte medalii. Sabina a oferit un exemplu de dorință în finala contra turcoaicei Ilayda Cin, adjudecându-și aurul european.

Alexandra Voiculescu, la categoria 46 kg, a fost și ea la un pas de titlu, însă a cedat în finala contra Korneliei Laszlo, din Ungaria.

Bronzul României a fost adus de luptătoarea Bianca Mariana Iancau, în cadrul categoriei 40 kg.

„Felicitări, fetelor! Felicitări antrenorilor Șerban Mumjiev, Valentin Popescu și Mirela Burnichi precum și antrenorilor care au contribuit la descoperirea și pregătirea lor!”a scris Federația Română de Lupte, pe Facebook.

În urma rezultatelor obținute, România s-a clasat pe locul al treilea în clasamentul general pe națiuni, punctează Gsp.