10.3 C
sâmbătă, 4 mai, 2024
Știri de ultima orăSportCătălin Chirilă, medaliat cu argint la Cupa Mondială de kaiac-canoe

Cătălin Chirilă, medaliat cu argint la Cupa Mondială de kaiac-canoe

Cătălin Chirilă a cucerit medalia de argint în proba de 500 de metri din cadrul Cupei Mondiale de kaiac-canoe de la Poznan (Polonia).

Chirilă (CSA Steaua) a ocupat locul doi în finala de la 500 de metri cu timpul de 1min48sec75/100, fiind devansat de cehul Martin Fuksa (1min47sec43/100), dublu campion mondial şi multiplu campion european în această probă. Podiumul a fost completat de polonezul Wiktor Glazunow (1min49sec36/100).

Sportivul român va mai concura duminică în alte două finale, cea de la 1.000 de metri respectiv cea de la 5.000 de metri, scrie Hotnews.

Mălina Trifescu (CS Dinamo), kaiac simplu, a ratat calificarea în finalele de la 200 de metri respectiv 500 de metri.

Citeşte şi: Nadia Comăneci: „Am avut multe emoții pentru Irina, am încurajat-o în permanență!“