12 C
Știri de ultima orăSportSimona Halep, eliminată de la Roland Garros

Simona Halep, eliminată de la Roland Garros

Simona Halep a început bine meciul cu Qinwen Zheng și părea să fi trecut peste problemele din runda inaugurală a turneului de la Roland Garros.

Fosta lideră WTA a câștigat primul set și a condus cu 2-1 în manșa secundă, însă i-a permis adversarei să preia controlul (românca a acuzat o stare generală de rău) și a mai obținut doar un singur game până la finalul partidei de pe arena Simonne-Mathieu (2-6, 6-2, 6-1, după o oră și 55 de minute de joc).

În runda următoare, Qinwen Zheng (74 WTA) va juca împotriva câștigătoarei partidei dintre franțuzoaica Alize Cornet (40 WTA) și letona Jelena Ostapenko (favorită 13), precizează HotNews.

Pentru prezența în turul al doilea, Simona Halep va primi € 84.000 și 70 de puncte în ierarhia WTA de simplu.

Simona Halep a câştigat turneul de la Roland Garros în 2018

Simona Halep a câştigat turneul de la Roland Garros în 2018 şi a mai fost finalistă în 2014 şi 2017. În 2020, Halep nu a participat la Grand Slamul de la Paris, ea fiind accidentată. În 2020, Simona a părăsit turneul în optimi, învinsă fiind de Iga Swiatek (6-1, 6-2).

România mai are o singură reprezentantă pe tabloul de simplu de la Roland Garros 2022: Irina Begu s-a calificat joi în turul al treilea, după ce a învins-o pe Ekaterina Alexandrova la capătul unui meci „cu cântec”.