11.7 C
Știri de ultima orăSportTenisStart perfect la Roland Garros! Sorana Cîrstea nu i-a dat nicio şansă Tatjanei Maria

Debutul Soranei Cîrstea la Roland Garros 2022 a fost unul perfect. Sportiva noastră a acces în turul al doilea al competiţiei din Hexagon după ce s-a impus duminică, în două seturi, în faţa Tatjanei Maria, scor 6-3, 6-3. A fost o victorie facilă obţinută de „Sori“, în doar 66 de minute.

În primul set, Sorana a început excelent. A condus cu 3-0 rapid. Tatjana a revenit, a luat un break, dar Sorana nu a lăsat-o să revină. A făcut rapid un nou break și a câștigat setul cu 6-3.

În partea secundă, Tatjana Maria a condus cu 3-0, dar Cîrstea a revenit incredibil. A câștigat 6 game-uri la rând și și-a asigurat calificarea în turul secund.

Pentru calificarea în turul al doilea, Cîrstea va primi 86.000 de dolari și 70 de puncte în clasamentul WTA. În runda următoare, Sorana se va duela cu Sloane Stephens (53 WTA, finalistă în 2018).

Citeşte şi: Se schimbă adversarul Simonei! Ana Konjuh s-a retras de la Roland Garros