5.3 C
Știri de ultima orăSportFotbalFCU Craiova – Sepsi Sf. Gheorghe 0-5 / Trupa lui Napoli a încheiat sezonul cu un "duş rece"

FCU Craiova – Sepsi Sf. Gheorghe 0-5 / Trupa lui Napoli a încheiat sezonul cu un „duş rece”

FCU Craiova a încheiat primul său sezon din Liga 1 cu o înfrângere drastică, scor 0-5, în faţa formaţiei Sepsi Sf. Gheorghe. Această dispută a contat pentru etapa a 9-a, ultima din play-out-ul Ligii 1.

Covăsnenii au deschis scorul prin Luckassen, după un şut de la 14 metri la colţul din stânga al porţii apărate de Cobrea (’16, 0-1).

În minutul 19 al partidei, arbitrul Adrian Cojocaru a oprit meciul pentru câteva minute, din cauza scandărilor xenofobe venite din tribune. După mai multe apeluri făcute la staţia de amplificare meciul s-a reluat.

Oaspeţii şi-au majorat avantajul în repriza secundă, prin Fulop, cu un şut din afara careului mare (’57, 0-2).

Ardelenii şi-au majorat avantajul printr-un gol din „foarfecă” reuşit de Damascan (’66, 0-3).

Oaspeţii au continuat să marcheze spectaculos, golul 4 fiind marcat de Golofca, cu un lob de la aproximativ 18 metri, după o pasă a lui Fulop (’72, 0-4).

În final s-a consemnat şi un penalti, dictat după un fault comis de Andrei Albu asupra lui Bărbuţ. Lovitura de pedeapsă s-a executat cu o întârziere de circa 5 minute, deoarece suporterii de la Peluza Sud au reluat scandările xenofobe, iar arbitrul Cojocaru a oprit meciul şi a trimis echipa oaspete la vestiar (’90). Într-un final, Sepsi a revenit pe teren, Dragomir a transformat în gol penaltiul, iar Cojocaru a fluierat finalul partidei (’90+5, 0-5).

Statistică oferită de flashscore.ro

FCU Craiova: Cobrea – Negru, Kovacic, Diallo, Huyghebaert – Pop, Marquet (’69, Asamoah) – Bauza (’69, Cl. Bălan), Van Durmen (’46, Sidibe), Baeten (’77, A. C. Albu) – Ondaan (’46, Compagno). Antrenor: Nicolo Napoli.

Sepsi Sf. Gheorghe: Began – Ashkovski (’74, Ştefănescu), Tincu, Ninaj, Ispas – Vaşvari (’78, Dragomir), Fofana (’67, E. Gonzales), Golofca – Fulop (’78, Bărbuţ), Luckassen, Damascan (’74, B. Mitrea). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Cartonaşe galbene: Baeten ’61 / Vaşvari ’23.

Au arbitrat: Adrian Cojocaru – George Neacşu, Marius Badea; Cătălin Popa.

Observatori: Zoltan Szekely (CCA), Ion Căţoi (LPF).

10.Mediaș -38 (6-31)

Citeşte şi: FRF a stabilit meciurile de baraj pentru menţinerea / promovarea în Liga 1