15.9 C
joi, 16 mai, 2024
Știri de ultima orăSportJudo / Super reuşită pentru CSM Craiova! Denisa Birtu a luat aurul la Budapesta

Judo / Super reuşită pentru CSM Craiova! Denisa Birtu a luat aurul la Budapesta

În perioada 30 aprilie – 1 mai, în Ungaria, a avut loc Cupa Budapesta 2022 la judo, una dintre competiţiile importante din acest an. Clubul CSM Craiova a fost prezent, iar la final a avut parte de o bucurie mare: Denisa Birtu s-a clasat pe primul loc la categoria 35 de kg (U13) şi a luat medalia de aur! La Budapesta a fost 21 de ţări participante şi 1.500 de sportivi.

Menţionăm că acesta nu este singurul rezultat remarcabil al Denisei. Aceasta s-a clasat pe locul al 3-lea la vârstă superioară (U15), la cat. 36 kg, şi s-a ales cu medalia de bronz.

„Sunt mândru de Denisa şi mulţumit de evoluţia şi performanţa sa. Sper şi cred că la finala pe ţară să ia aurul. Pe data de 21 mai va avea loc această finală naţională, dar, până atunci, se află în pregătire. Am încredere mare în ea şi în ceea ce poate şi tind să cred că va fi campioană naţională“, a spus Emil Calafăteanu, antrenorul sportivei.

Citeşte şi: Bara, Talabă şi Cadanţu bat tot la Bonita Springs! Româncele sunt în sferturi