12 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportBaschetUBT Cluj continuă să impresioneze Europa! Victorie mare cu Ludwigsburg

UBT Cluj continuă să impresioneze Europa! Victorie mare cu Ludwigsburg

U-Banca Transilvania Cluj-Napoca a reuşit o victorie fantastică în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la baschet masculin, scor 76-73 (18-13, 19-21, 18-22, 21-17), cu echipa germană MHP Riesen Ludwigsburg, marţi seară, într-o Polivalentă clujeană plină „ochi“.

Cu 86 de secunde înainte de final, gazdele conduceau la un singur punct, 74-73, după care Stefan Bircevic a reuşit un coş de două puncte, iar până la final oaspeţii au ratat două atacuri.

Fanii gazdelor au impresionat încă din primele minute, când jumătate din sală a afişat drapelul naţional prin cartoane roşii, galbene şi albastre imense, iar cealaltă jumătate cartoane alb-negre, culorile formaţiei clujene. A fost pentru prima dată când o echipă de club din baschetul românesc a avut parte de o asistenţă atât de numeroasă, cele 10.000 de locuri reprezentând şi capacitatea maximă a BT Arena din Cluj-Napoca.

Pentru echipa antrenată de Mihai Silvăşan, debutantă în competiţie, au evoluat Karel Guzman 12 puncte, 8 recuperări, 2 pase decisive, Dustin Hogue 8 p, 8 rec, 1 pd, Elijah Stewart 11 p, 4 rec, 1 pd, Patrick Richard 14 p, 6 rec, 4 pd, Brandon Brown 12 p, 7 pd, Nandor Kuti 2 rec, 2 pd, Andrija Stipanovic 6 p, 2 rec, 2 pd.

Manşa secundă se va juca la Ludwigsburg, pe 13 aprilie.

Citeşte şi: „Unde duc copilul la sport“, aplicaţia care îndeamnă juniorul la mişcare