13.4 C
Știri de ultima orăSportTenisJaqueline Cristian, victorie muncită cu Hon şi calificare în turul secund la Sydney

Jaqueline Cristian (73 WTA) a câștigat, luni, în primul tur al turneului de categorie WTA 500 de la Sydney, meciul contra Priscillei Hon (263 WTA). A fost 7-6 (7-5), 7-5 pentru sportiva noastră, într-o oră și 55 de minute de joc.

Sportiva din România trebuia să joace în turul următor contra australiencei Ashleigh Barty, dar aceasta a anunțat că nu va participa la turneul de categorie WTA 500, având nevoie de timp de recuperare în vederea disputării meciurilor de la Australian Open. Astfel, Jaqueline Cristian va evolua contra Barborei Krejcikova din Cehia, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 3, în optimi.

Calificarea în optimi este recompensată la Sydney cu un premiu de 10.000 de dolari şi cu 55 de puncte WTA.

Câștigătoare a turneului Melbourne Summer Set 1, Simona Halep, a înregistrat o urcare de cinci locuri în clasamentul WTA. De asemenea, Irina Begu şi Gabriela Ruse au progresat şi ele în clasamentul WTA. Irina a urcat patru poziţii, până pe locul 58 WTA, în timp ce Gabi Ruse a ajuns pe 82, cel mai bun loc din carieră.

Citeşte şi: Gabi Ruse a învins-o pe Ferro şi a acces pe tabloul principal de la Sydney