17.3 C
miercuri, 17 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportRobert Glinţă, locul 6 în finala probei de 100 m liber, la Europene

Robert Glinţă, locul 6 în finala probei de 100 m liber, la Europene

Sportivul român Robert Glinţă s-a clasat pe locul 6 în finala probei de 100 m liber, duminică, în ultima zi a Campionatelor Europene de înot în bazin scurt (25 m) de la Kazan (Rusia).

Glinţă, care terminase semifinalele tot cu al şaselea timp (46 sec 64/100, nou record naţional), a fost cronometrat în finală în 46 sec 74/100.

Rusul Kliment Kolesnikov a obţinut medalia de aur, în 45 sec 58/100, argintul a revenit italianului Alessandro Miressi, cronometrat în 45 sec 84/100, în timp ce bronzul a fost adjudecat de rusul Vladislav Grinev, în 46 sec 06/100.

România încheie competiţie cu trei medalii, una de aur obţinută de David Popovici la 200 m liber, una de argint şi una de bronz, câştigate de Robert Glinţă la 100 m spate, respectiv 50 m spate.

Citeşte şi: David Popovici şi-a impus un obiectiv măreţ: „Vreau să fiu cel mai bun din lume!“