2.7 C
sâmbătă, 4 decembrie, 2021
Știri de ultima orăSportGimnastică / Maria Ceplinschi, locul 6 în finala de la sol, la Mondiale

Gimnastică / Maria Ceplinschi, locul 6 în finala de la sol, la Mondiale

Sportiva română Maria Ceplinschi a ocupat locul 6 în finala de la sol, duminică, la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică de la Kitakyushu (Japonia).

Ceplinschi (16 ani), care a fost a 16-a la individual compus, a fost notată cu 13,366 în finală, după ce în calificări primise 13,300, informează Agerpres.

Aurul a fost câştigat de japoneza Mai Murakami, cu 14,066, argintul a revenit rusoaicei Anghelina Melnikova, nimeni alta decât campioana de la individual compus, cu 14,000, iar medalia de bronz a fost obţinută de americanca Leanne Wong, 13,833.

Citeşte şi: Nu le iese până la capăt! Raluca Olaru şi Nadiia Kichenok au cedat în finala de la Moscova