5.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalBayern defilează în grupă, Barcelona a trăit o nouă umilinţă

Bayern defilează în grupă, Barcelona a trăit o nouă umilinţă

Bayern Munchen a învins la scor formația antrenată de Mircea Lucescu, Dinamo Kiev, scor 5-0 şi astfel s-a instalat pe primul loc în grupa E.

Bavarezii au deschis scorul în minutul 12. Robert Lewandowski a transformat o lovitură de la unsprezece metri obținută după un henț comis de Sydorchuk. În minutul 27, scorul a devenit 2-0, după ce Lewandowski a reușit dubla. În cea de-a doua repriză, asaltul bavarezilor a continuat cu golul înscris de Gnabry în minutul 68. Acesta a marcat după un contraatac superb. Câteva minute mai târziu (74), Sane și-a trecut numele pe lista marcatorilor cu un șut spectaculos din unghi, trimis de pe flancul stâng. În ultimele minute ale partidei, Choupo Moting a înscris cu capul după ce a profitat de centrarea lui Pavard.

Bayern: Neuer – Davies, Hernandez, Upamecano, Sule – Goretzka, Kimmich – Sane, Muller, Gnabry – Lewandowski. Antrenor: Julian Nagelsmann.

Dinamo Kiev: Bushcan – Mykolenko, Shabanov, Zabarnyi, Tymchyk – de Pena, Andriyevski, Sydorchuk, Shaparenko, Tsygankov, Garmash. Antrenor: Mircea Lucescu.

Lucescu dă vina şi pe arbitraj

Mircea Lucescu (75 de ani), antrenorul lui Dinamo Kiev, și-a criticat jucătorii după 0-5 cu Bayern Munchen, dar a trimis „săgeți” și spre „centralul” italian Marco Guida.

„Știam că nu putem să ieșim la atac cu ei. Ar fi profitat de spațiile pe care le-am fi lăsat în defensivă. În repriza a doua, am primit 3 goluri marcate din faze la care noi aveam mingea. Reuşitele lor au venit după nişte greşeli tehnice copilăreşti comise de noi.

Altfel, am jucat bine până la primul gol, ne-am apărat chiar foarte bine. Ei nu prea au avut ocazii până atunci. Penalty-ul acela a schimbat totul, unul acordat mult prea ușor din păcate”, a declarat Lucescu.

Barcelona a luat iar trei goluri

Tot în grupa E, Barcelona a fost umilită de Benfica, pe „Estadio da Luz“, scor 3-0. Acesta este cel de-al doilea eşec consecutiv cu acelaşi scor pentru gruparea „blaugrana“ în Ligă, după cel înregistrat cu Bayern, în prima rundă.

Nunez (3, 79 – penalti) şi Silva (69) au fost cei care au dus gruparea lusitană spre o victorie mare.

Benfica: Odysseas – Lazzaro, Otamendi, Vertonghen, Verissimo, Grimaldo – Weigl, J. Mario – Silva, Yaremchuk, Nunez. Antrenor: Jesus.

Barcelona: Ter Stegen – Araujo, Pique, Eric – S. Roberto, Busquets, F. De Jong, Dest – Pedri – Memphis, L. De Jong. Antrenor: Koeman.

Clasament: 1. Bayern 6 (8:0), 2. Benfica 4 (3:0), 3. Dinamo Kiev 1 (0:5), 4. Barcelona 0 (0:6).

Citeşte şi: UCL / Cristiano Ronaldo, eroul lui Manchester United ! Gol de trei puncte în prelungiri