10 C
Știri de ultima orăSportJudo / Aproape de medalie! Alexandru Raicu, învins în meciul pentru bronz la Zagreb

Judoka Alexandru Raicu a fost învins prin ippon de bulgarul Mark Hristov în meciul pentru medalia de bronz la cat. 73 kg, sâmbătă, la Grand Prix-ul de judo de la Zagreb.

Raicu, clasat pe locul 5 în clasamentul final, a trecut în optimi de francezul Enzo Gibelli, în sferturi a pierdut în faţa azerului Hidaiat Heidarov, dar a câştigat în primul tur al recalificărilor în faţa spaniolului Salvador Cases Roca.

Heidarov a cucerit aurul, după o finală cu moldoveanul Victor Sterpu.

În concursul feminin, Serafima Moscalu (cat. 70 kg) a pierdut la debutul său, în optimi, în faţa germancei Julie Hoelterhoff, scrie Agerpres.

Duminică, în ultima zi a competiţiei, vor evolua Eduard Şerban şi Asley Gonzalez (ambii la cat. 100 kg), Mircea Croitoru şi Vlăduţ Simionescu (ambii la cat. +100 kg).

Cubanezul Asley Gonzalez, fost campion mondial, va evolua pentru prima oară sub culorile României după ce a fost naturalizat.

România participă cu opt judoka la turneul din capitala Croaţiei, şapte bărbaţi şi o femeie.

La competiţie s-au înscris 243 de judoka din 35 de ţări, 143 la masculin şi 100 la feminin.

Citeşte şi: Totu-i perfect și la handbal! SCM Craiova a luat toate punctele la Deva