16.4 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportAtletism / Alexandru Novak, locul 12 la aruncarea suliţei la JO

Atletism / Alexandru Novak, locul 12 la aruncarea suliţei la JO

Atletul român Alexandru Mihăiţă Novac a ocupat locul 12, ultimul, în finala probei de aruncare a suliţei, la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Novac, care a intrat în finală cu a şaptea performanţă din calificări (83,27 m, season best pentru el), a aruncat 77,03 m la prima încercare şi 79,29 m la a doua, dar a ratat a treia tentativă şi a părăsit competiţia.

Moldoveanul Andrian Mardare a ocupat locul 7, cu 83,30 m, fiind singurul cu şase încercări de peste 81 de metri.

Indianul Chopra s-a impus cu performanţa de 87,58 metri, reuşită la prima aruncare, aducând Indiei primul titlu olimpic la atletism. Indianul de 23 de ani are în palmares doar un titlu de campion al Asiei în 2017 şi o medalie de aur la Jocurile Asiei, un an mai târziu.

Medaliile de argint şi bronz au revenit cehilor Jakub Vadlejch (86,67 m), respectiv Vitezslav Vesely (85,44 m).