13.1 C
Știri de ultima orăSportJO de la Tokyo / Judo: Vlăduţ Simionescu s-a oprit în optimile categoriei +100 kg

Judoka român Vlăduţ Simionescu a fost învins de ucraineanul Iakov Hammo, vineri, în optimile de finală ale categoriei +100 kg, la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Hammo, medaliat cu bronz luna trecută, la Mondialele de la Budapesta (şi în 2015, la Astana), s-a impus prin waza-ari, dar ulterior a pierdut în sferturi.

În primul tur, Vlăduţ Simionescu a reuşit să îl învingă prin ippon pe Ali Omar (Libia), informează Agerpres. Simionescu s-a clasat pe locul 9 în clasamentul final al categoriei.

România a fost reprezentată de trei judoka la Tokyo, Andreea Chiţu (locul 9 la cat. 52 kg) şi Alexandru Raicu (locul 17 la cat. 73 kg) fiind ceilalţi doi.

Celebrul judoka francez Teddy Riner, care căuta al treilea său titlu olimpic la Tokyo, a fost învins în sferturile de finală de rusul Tamerlan Başaev. El va evolua în recalificări contra brazilianului Rafael Silva.

Citeşte şi: JO de la Tokyo / Atletism: Alin Firfirică a ratat calificarea în finala probei de aruncare a discului