10.3 C
Știri de ultima orăSportClaudia Nechita a ratat medalia la JO! Românca a cedat dramatic în sferturi

Claudia Nechita a ratat medalia la JO! Românca a cedat dramatic în sferturi

Claudia Nechita (27 de ani) a fost învinsă dramatic de nipona Sena Irie (21 de ani), la puncte (2-3), în faza sferturilor de finală de la JO 2020.. Astfel, sportiva noastră a ratat şansa de a obţine o medalie la Olimpiadă. Dacă ar fi câștigat, Claudia Nechita și-ar fi asigurat cel puțin medalia de bronz. Ar fi fost prima medalie din istoria României la box feminin.

După prima rundă, trei arbitri i-au acordat avantaj japonezei Sena Irie, scor 10-9. În a doua rundă, toți cei cinci arbitri au acordat 10-9 tot pentru Sena Irie, iar în final nipona s-a impus cu 3-2 și şi-a asigurat medalia de bronz.

Un singur arbitru a văzut că Irie a câştigat toate cele trei reprize, în rest ceilalţi patru i-au acordat măcar o repriză româncei.

Nechita a adus prima victorie boxului feminin românesc la Jocurile Olimpice în optimile de finală, în faţa somalezei Ramla Said Ahmed Ali.

Claudia Nechita va ocupa locul 5 în clasamentul final al categoriei.

Citeşte şi: Mihai Covaliu: „Am avut mari emoţii, mi-au dat şi lacrimile“