10.3 C
Știri de ultima orăSportTenisJaqueline Cristian, victorie spectaculoasă şi calificare în optimi la Palermo

Jaqueline Cristian, victorie spectaculoasă şi calificare în optimi la Palermo

Jaqueline Cristian merge excelent la Palermo! Românca s-a calificat, luni, în optimile de finală ale turneului WTA de la Palermo, dotat cu premii totale de 189.708 euro, după ce a învins-o pe italianca Nuria Brancaccio, cu scorul de 2-6, 6-3, 6-4. Cristian (23 ani, 159 WTA) a obţinut o victorie dificilă, după două ore şi 27 de minute.

După ce şi-au împărţit primele două seturi, românca a început foarte bine decisivul, cu 2-0, dar apoi a pierdut trei ghemuri la rând (2-3). Cristian a întors scorul şi a făcut 4-3, dar Brancaccio (21 ani, 456 WTA) a făcut un nou break. Jaqueline Cristian a reuşit să încline balanţa apoi, câştigând ultimele două ghemuri, setul (6-4) şi meciul.

Jaqueline Cristian şi-a asigurat un cec de 3.225 de euro şi 30 de puncte WTA, urmând să joace în turul secund cu sportiva din China, Qinwen Zheng.

În alt meci din primul tur, Alexandra Dulgheru (32 ani, 376 WTA) a fost învinsă de franţuzoaica Oceane Dodin (24 ani, 120 WTA), a şasea favorită, cu 6-3, 6-2, după o oră şi 18 minute, deşi Dodin a comis 10 duble greşeli (a reuşit şi 4 aşi).

Cele două se mai întâlniseră o singură dată, în 2015, în primul tur al calificărilor la Miami, Dulgheru câştigând atunci cu 6-4, 4-6, 6-1.

Dulgheru va primi un cec de 2.234 de euro şi un punct WTA.

Citeşte şi: Multă muncă, dar cu folos! Irina Bara a ajuns în optimi la Gdynia