14.7 C
Știri de ultima orăSportAtletism / Sportivii de la LPS au luat patru medalii la CN de Juniori 3

Atletism / Sportivii de la LPS au luat patru medalii la CN de Juniori 3

Atleţii craioveni de la LPS au impresionat în acest weekend la Campionatul Național de Juniori 3, competiţie desfăşurată în Bănie, la stadionul de atletism. În total, s-au obţinut 4 medalii, una de argint şi trei de bronz, de care clubul se poate bucura fără doar şi poate.

Astfel, medalia de argint a fost câştigată la ştafeta masculină 100m+200m+300m+400m (Vlad Burtea, Denis Văduva, Alexandru Iordache, Erik Tudor). Medaliile de bronz le-au obţinut Mihaela Coman, la proba de 3km marş, Alexandru Iordache, la proba de 400m, precum şi ștafeta de fete 100m +200m+300m +400m (Adina Băcanu, Maria Velcea, Larisa Gagealov, Ştefania Chirilă).

Rezultate remarcabile au fost obţinute şi de Erik Tudor, loc 4 în proba de 1.500m obstacole, Adina Băcanu, loc 4 la 80m garduri şi Alexandru Iordache, loc 5 în proba de 200m. De asemenea, menţionăm şi că ștafeta de fete 4x100m a ocupat locul al 4-lea.

Citeşte şi: Canotaj U23 / Bronz pentru echipajul feminin de patru rame la Mondiale