11.7 C
Știri de ultima orăSportAtletism / Sportivii craioveni au obţinut şapte medalii la CN de Seniori şi U23

Atletism / Sportivii craioveni au obţinut şapte medalii la CN de Seniori şi U23

-

Weekendul tocmai încheiat a adus în prim plan, în Craiova, un eventiment mult aşteptat: deschiderea stadionului de atletism cu o competiţie oficială! Astfel, în Bănie, în perioada 29-30 mai, s-a desfăşurat Campionatul Naţional de Seniori şi U23, iar sportivii craioveni au obţinut rezultate importante, atât pentru oraş, cât şi pentru cluburi. La această competiţie au participat atleţi de la CSU Craiova, CSM Craiova, dar şi de la LPS Petrache Trişcu.

Astfel, la finalul tuturor probelor, Craiova a obţinut, per total, şapte medalii, trei de aur, trei de argint şi două de bronz.

Clubul CSU Craiova se poate lăuda cu trei medalii obţinute de sportivii săi, una de aur şi două de bronz. Ancuţa Bobocel a luat cea mai strălucitoare medalie în proba de 3.000 de metri, fiind înregistrată cu timpul 9:18.49. Medaliile de bronz au fost câştigate de Andrei Matei, în probele de 800 de metri (1:56.78), respectiv 1.500 (4:03.34).

Trei medalii şi pentru CSM Craiova

De partea cealaltă, CSM Craiova a adăugat în propria vitrină două medalii de aur şi una de argint. Ilie Corneschi a încheiat primul în proba de 3.000 de metri, cu timpul 8:25.66, în timp ce Ştefania Drăgan a impresionat la săritura cu prăjina, unde a reuşit un record de 3.60 metri. Medalia de argint a fost obţinută de Ana Maria Trocan, care a înregistrat timpul 2:15.35 în proba de 800 de metri.

De la LPS Petrache Trişcu, Ştefan Ştiucă se poate mândri cu medalia de argint obţinută în proba de 3.000 de metri, cu timpul 9:16.08.

Trebuie să remarcăm şi faptul că Ilie Nine (CSU Craiova/LPS Petrache Trişcu) s-a clasat pe locurile 5, respectiv 6, în probele de 800 de metri şi 1.500 de metri. De asemenea, Ştefan Ştiucă (LPS Petrache Trişcu) a încheiat al 5-lea la 1.500 de metri, iar Mariana Fica (CSM Craiova) a încheiat pe locul al 4-lea la 400 de metri.

Citeşte şi: Gimnastică / Argint pentru Marian Drăgulescu la Cupa Mondială