22.9 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisSorana, tot mai aproape de finala de la Strasbourg! Victorie lejeră cu Zhang

Sorana, tot mai aproape de finala de la Strasbourg! Victorie lejeră cu Zhang

Şi iată că semifinalele au venit! Sorana Cîrstea a profitat din plin de retragerea Biancăi Andreescu, iar acum va evolua direct în penultimul act al competiţiei de la Strasbourg (Franţa). Acest lucru nu ar fi fost posibil dacă sportiva noastră nu ar fi făcut un meci perfect în sferturi cu Shuai Zhang, pe care a învins-o lejer, în două seturi, cu scorul de 6-2, 6-1.

Meciul a început echilibrat, cele două adversare servind perfect în primele patru game-uri. Din acel moment, Cîrstea a dominat jocul chiar şi pe serviciul advers şi şi-a adjudecat primul set cu 6-2. Şi actul al doilea a debutat cu Sorana în prim plan, care s-a distanţat rapid la 3-0. Sportiva din China nu a reuşit să dea nicio replică, din contră, a continuat să facă greşeală după greşeală, iar la final s-a văzut învinsă cu 6-2, 6-1.

Sorana a reuşit trei aşi şi a avut un procent excelent pe primul serviciu, 69%. De partea cealaltă, Zheng a comis 5 duble greşeli, iar procentajele pe serviciu au fost destul de slabe.

Pentru un loc în marea finală, Cîrstea se va lupta cu Magda Linette (Polonia, 48 WTA).

Citeşte şi: Irina Bara a ajuns în ultimul tur al calificărilor de la Paris