15.3 C
miercuri, 8 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisSimona va debuta astăzi la Stuttgart. Când se dispută meciul cu Vondrousova!

Simona va debuta astăzi la Stuttgart. Când se dispută meciul cu Vondrousova!

Meciul dintre Simona Halep și Marketa Vondrousova, din turul 2 al turneului de la Stuttgart, începe joi, la ora 18:00! Organizatorii competiției de categorie WTA 500 au anunțat programul de pe arena centrală.

Halep și Vondrousova s-au mai duelat de două ori până acum în circuit, iar cehoaica s-a impus de fiecare dată: 6-2, 3-6, 6-2 în optimi la Indian Wells 2019 și 2-6, 7-5, 6-3 în turul secund la Roma 2019! Astfel, putem spune că Simona are de luat o revanșă în fața Marketei.

Înaintea confruntării dintre Halep și Vondrousova se vor disputa alte două partide din optimile de finală: Jelena Ostapenko (Letonia) – Karolina Pliskova (Cehia), de la ora 12:30, respectiv Aryna Sabalenka (Belarus) – Anna-Lena Friedsam (Germania), după ora 14:00.

Simona Halep a beneficiat de bye în primul tur la Stuttgart. De partea cealaltă, Marketa Vondrousova a depășit-o miercuri, în runda inaugurală, pe Marie Bouzkova (Cehia, 56 WTA), scor 6-1, 7-6(6).

Posibila adversară a Simonei Halep din sferturile de finală se va decide din meciul Bencic – Alexandrova.

Citeşte şi: Româncele o ţin din victorie în victorie! Sorana Cîrstea, în sferturi la Istanbul