12.6 C
Știri de ultima orăSportHaltere / Două medalii de argint la Europene pentru Valentin Iancu-Ionadi

Haltere / Două medalii de argint la Europene pentru Valentin Iancu-Ionadi

Sportivul român, Valentin Iancu-Ionadi, a cucerit două medalii de argint, duminică, la cat. 55 kg, în cadrul Campionatelor Europene de haltere de la Moscova.

Iancu-Ionadi a obţinut argintul la aruncat, cu 140 kg, şi la total, cu 248 kg, în timp ce la stilul smuls s-a clasat pe 5, cu 108 kg.

Tot la cat. 55 kg, Marian Luca a încheiat pe 6 la smuls, cu 107 kg şi pe 4 la aruncat, cu 130 kg. La total, acesta a ocupat locul 6, cu 237 kg.

La feminin, în limitele cat. 55 kg, Andreea Cotruţa, care a câştigat Grupa B, a încheiat pe 6 la smuls, cu 87 kg, pe 12 la aruncat, cu 102 kg, iar la total a fost a 8-a, cu 189 kg.

Bilanţul României după două zile de competiţie este de trei medalii de aur, patru de argint şi una de bronz.

Citeşte şi: Haltere / Românca Monica Csengeri a obţinut trei medalii de aur la CE de haltere