17.9 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisMarius Copil, de nerecunoscut. Înfrângere surprinzătoare în primul tur la Miami

Marius Copil, de nerecunoscut. Înfrângere surprinzătoare în primul tur la Miami

Tenismanul român Marius Copil a fost învins de ecuadorianul Emilio Gomez, cu 6-3, 6-4, luni, în prima rundă a calificărilor pentru tabloul principal de simplu al turneului ATP Masters 1.000 de la Miami. Copil (30 ani, 220 ATP) s-a înclinat în faţa sud-americanului (29 ani, 168 ATP) după o oră şi 10 minute.

Românul a condus în primul set cu 3-2, dar apoi a pierdut patru ghemuri la rând (3-6). În actul secund, Copil a condus din nou, 4-2, dar a urmat o nouă serie de patru ghemuri pierdute (4-6).

Pentru evoluţia sa la Miami Open, Copil va primi un cec de 3.100 de dolari.

Pe tabloul principal de dublu al competiţiei din Florida se află şi Horia Tecău, care face pereche cu salvadorianul Marcelo Arevalo. Cel doi îi vor avea ca adversari în primul tur pe finlandezul Henri Kontinen şi francezul Edouard Roger-Vasselin.

Citeşte şi: Buzărnescu, încă un pas până la tabloul principal de la Miami. Victorie cu Fernandez