13.1 C
Știri de ultima orăSportFotbalLiga 1 / FCSB a surclasat-o pe CFR Cluj în derbiul de pe Arena Națională

Liga 1 / FCSB a surclasat-o pe CFR Cluj în derbiul de pe Arena Națională

FCSB s-a așezat mai confortabil pe prima poziție din Liga 1, după ce a învins-o categoric, cu 3-0, pe CFR Cluj, într-o partidă susținută vineri, pe Arena Națională. Disputa a contat pentru etapa a 28-a din Liga 1.

Roș-albaștrii au marcat toate golurile în partea secundă a meciului, asta și ca urmare a superiorității numerice. Spunem asta pentru că ardelenii au evoluat cu un om mai puțin pe teren din minutul 41. Portarul CFR-ului, Arlauskis, a ieșit întârziat la o minge și l-a făcut KO pe Octavian Popescu în afara careului mare. Arbitrul Ovidiu Hațegan a considerat că faultul a fost făcut din postură de ultim apărător și i-a arătat portarului cartonașul roșu.

În repriza secundă au înscris Darius Olaru (’49), Florin Tănase (’62) și Ovidiu Moruțan (’78).

FCSB: Vlad – Crețu (’46, Panțîru), Cristea, Miron, Ov. Popescu – Moruțan (’90+1, Vînă), Șut, Olaru – Oct. Popescu (’84, Oaidă), Tănase (’90+1, Istrate), Coman. Antrenor: Toni Petrea.

CFR Cluj: Arlauskis – Susic (’79, Manea), Vinicius, Burcă, Camora – Itu (’44, Sandomierski), Bordeianu, Deac – Chipciu (’79, Pereira), Carnat (’79, Gîdea), Păun (’53, Sigurjonsson). Antrenor: Edi Iordănescu.

Cartonașe galbene: Moruțan ’45+3, Tănase ’81 / Chipciu ’70, Bordeianu ’73.

Cartonaș roșu: Arlauskis ’41.

A arbitrat: Ovidiu Hațegan.