16.4 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalMai câştigă şi în campionat! Liverpool, victorie la limită cu Wolves

Mai câştigă şi în campionat! Liverpool, victorie la limită cu Wolves

Liverpool, deţinătoarea titlului în Premier League, a învins în deplasare, cu scorul de 1-0, formaţia Wolverhampton Wanderers, luni seară, în ultimul meci al etapei a 28-a a sezonului.

„Cormoranii” au marcat unicul gol al întâlnirii de pe stadionul Molineux în prelungirile primei reprize (45+2), prin portughezul Diogo Jota, fostul jucător al lui Wolves (2017-2020).

În urma acestui succes, Liverpool a urcat pe poziţia a şasea în clasament, apropiindu-se la cinci puncte de Chelsea, ocupanta locului al patrulea, ultimul care asigură prezenţa în Champions League.

Premier League – etapa a 28-a:

Vineri, 12 martie: Newcastle United – Aston Villa 1-1;
Sâmbătă, 13 martie: Leeds United – Chelsea 0-0, Crystal Palace – West Bromwich Albion 1-0, Everton – Burnley 1-2, Fulham – Manchester City 0-3;
Duminică, 14 martie: Southampton – Brighton 1-2, Leicester City – Sheffield United 5-0, Arsenal – Tottenham Hotspur 2-1, Manchester United – West Ham United 1-0;
Luni, 15 martie: Wolverhampton – FC Liverpool 0-1.

Clasament:

Citeşte şi: Milan, în scădere totală de formă. Înfrângere la limită cu Napoli, pe San Siro