14.2 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalBarcelona, prima finalistă în Cupa Spaniei. Pique, decisiv pentru „catalani“

Barcelona, prima finalistă în Cupa Spaniei. Pique, decisiv pentru „catalani“

FC Barcelona s-a calificat în finala Cupei Spaniei, după ce a reuşit să se impună pe teren propriu, cu scorul de 3-0 după prelungiri, în faţa formaţiei FC Sevilla, miercuri seară, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei.

După ce s-au înclinat la două goluri diferenţă în meciul tur (0-2), catalanii au deschis scorul pe Camp Nou prin Ousmane Dembele (12), iar apoi şi-au majorat avantajul prin Gerard Pique (90+3), imediat după ce Sevilla a rămas în zece jucători, în urma eliminării lui Fernando (90+2).

Meciul a ajuns astfel în prelungiri, unde Barca a înscris pentru a treia oară, prin Martin Braithwaite (95), asigurându-şi prezenţa în ultimul act.

FC Barcelona: ter Stegen – Mingueza (78, Firpo), Pique, Lenglet – Busquets (78, Moriba) – Dest (63, Griezmann), de Jong, Pedri (89, Braitwaite), Alba – Messi, Dembele (89, Trincao). Antrenor: Koeman.

Sevilla: Vaclik – Vidal (54, Navas), Kounde, Diego Carlos, Acuna – Jordan, Fernando, Torres (62, Ocampos) – Suso (79, Gomez), de Jong (54, Rakitic), En Nesyri. Antrenor: Lopetegui.

În această seară se dispută cea de-a doua partidă din manşa secundă a semifinalelor Cupei Spaniei, între formaţiile Levante şi Athletic Bilbao. În meciul tur, disputat la Bilbao, scorul a fost egal, 1-1.

Finala Cupei Spaniei ediţia 2020-2021 este programată pe 17 aprilie, la Sevilla.

Citeşte şi: Tot mai joacă! Gianluigi Buffon a anunţat că va mai apăra încă doi ani