20.1 C
sâmbătă, 27 iulie, 2024
Știri de ultima orăSportGimnastică / Aur pentru România la individual compus și pe echipe, la Europene

Gimnastică / Aur pentru România la individual compus și pe echipe, la Europene

România a cucerit medaliile de aur pe echipe la individual compus, vineri, la Campionatele Europene feminine de gimnastică artistică pentru junioare de la Mersin.

România a câştigat detaşat clasamentul pe echipe după calificări, cu 156,463 puncte, urmată de Ucraina, cu 145,995 puncte, şi de Ungaria, cu 143,428 puncte.

La individual compus, podiumul a fost integral românesc, cu Ana Bărbosu pe primul loc, cu 54,599 puncte, urmată de Maria Ceplinschi, 50,499 puncte, şi de Iulia Trestianu, 49,866 puncte. Doar primele două au obţinut medaliile (aur, respectiv argint). Bronzul a reveni ucrainencei Daniela Batrona, a patra clasată, cu 49,832 puncte.

Ana Bărbosu s-a calificat în toate finalele pe aparate cu cele mai mari punctaje: 14,050 la sărituri (14,400, respectiv 13,700), 13,433 la paralele, 13,033 la bârnă, 13,733 la sol.

Maria Ceplinschi va evolua în finalele de la sărituri, unde a avut a treia medie, 13,333, şi sol, cu a doua notă – 13,166.

Iulia Trestianu s-a calificat în finala de la paralele, cu a şasea notă, 11,933, iar Andreea Preda a prins finala la bârnă, cu a doua notă, 12,866.

Sâmbătă (14.20) va avea loc finala pe echipe la senioare, iar duminică sunt programate finalele pe aparate la junioare şi senioare.