10.3 C
Știri de ultima orăSportRemarcabil! Marian Drăgulescu, campion național la sărituri la aproape 40 de ani

Gimnastul Marian Drăgulescu (39 de ani) a obţinut, sâmbătă, încă un titlu naţional la proba sa favorită, sărituri. Campionatele Naţionale de gimnastică artistică masculină s-au derulat la Ploieşti, între 12-14 noiembrie.

De asemenea, cel mai longeviv gimnast român din istorie are un fiu care îi calcă pe urme. La 13 ani, Richard a obținut medalia de bronz la sol, aparat la care tatăl său este cvadruplu campion mondial. Richard a fost notat cu 11,75 și a urcat pe treapta a treia a podiumului la sol, în concursul juniorilor 2. Sportivul de 13 ani a fost pe locul 5 la cal, pe 6 la inele și sărituri, pe 8 la paralele și bară. Legitimat la Clubul Sportiv Școlar Reșița, Richard Drăgulescu a fost al 6-lea în concursul individual compus.

„Nu mi-am imaginat vreodată să mai fac atât de mult timp gimnastică, astfel încât să concurez la aceeași competiție cu Richie. Mă bucur, e ceva inedit. L-am urmărit astăzi pe Richard, poate să fie și mai ambițios, are și el mult de muncă pentru a deveni mai bun”, a spus Marian Drăgulescu, citat de impact.ro.

Marian Drăgulescu, pentru a cincea oară la Jocurile Olimpice

Cel mai medaliat gimnast român din istorie a obținut calificarea și de această dată la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Competiția supremă care trebuia să se desfășoare în 2020 a fost reprogramată pentru anul viitor, din cauza pandemiei de coronavirus. Va fi a cincea ediție a Jocurilor Olimpice la care ar urma să participe Marian Drăgulescu. „Marocanul” va împlini 40 de ani pe 18 decembrie și nu se gândește să renunțe.

Marian Drăgulescu a mai participat la Jocurile Olimpice de la Sydney (2000), Atena (2004), Beijing (2008) și Rio de Janeiro (2016).

Andrei Groza și Robert Pașca au dominat finalele pe aparate

Andrei Groza, campionul absolut al României, şi Robert Paşca au dominat finalele pe aparate de sâmbătă, din cadrul aceluiași Campionat Național Individual masculin de gimnastică artistică.

Groza a obţinut o medalie de aur (inele) şi trei de argint (cal cu mânere, paralele şi bară fixă), în timp ce Robert Paşca s-a impus la paralele, a luat argintul la sol şi medalii de bronz la cal, sărituri şi bară fixă, anunță FRG.

Emilian Neagu a obţinut şi el două medalii, aur la sol şi argint la inele, în timp ce Răzvan Marc a luat aur la bară fixă şi bronz la sol.

La juniori I, fraţii Gabriel şi Robert Burtănete au câştigat toate titlurile. Robert s-a impus la sol, cal şi inele, iar Gabriel la sărituri, paralele şi bară fixă.