16.2 C
Știri de ultima orăSportTenisSurpriză la Paris: Grecul Tsitsipas, eliminat în turul secund

Surpriză la Paris: Grecul Tsitsipas, eliminat în turul secund

Tenismanul grec Stefanos Tsitipas, numărul 6 mondial, a fost eliminat în turul secund al turneului ATP Masters 1.000 de la Paris, dotat cu premii totale în valoare de 3,3 milioane de euro. Acesta a fost învins în trei seturi, scor 7-6 (7-4), 6-7 (6/8), 7-6 (7/3), de francezul Ugo Humbert, într-o partidă disputată marţi.

Tsitsipas, favoritul numărul 2 al competiţiei din capitala Franţei, s-a înclinat în final după 3 ore şi 17 minute de joc.

Humbert (locul 34 ATP), care a câştigat anul acesta primele sale două titluri în circuitul profesionist, la Auckland şi Anvers, îl va înfrunta în optimile de finală pe croatul Marin Cilic.

Într-un alt meci programat marţi, slovacul Norbert Gombos, ocupantul locului 105 în ierarhia mondială, venit din calificări, a dispus în două seturi, 6-4, 7-6 (8/6) de belgianul David Goffin.

Rezultate Turul 1:

Milos Raonic (Canada/N.10) – Aljaz Bedene (Slovenia), 6-3, 6-2
Stan Wawrinka (Elveţia/N.12) – Daniel Evans (Marea Britanie) 6-3, 7-6 (3)
Kevin Anderson (Africa de Sud) – Laslo Djere (Serbia) 5-2, abandon
Yoshihito Nishioka (Japonia) – Pablo Andujar (Spania) 5-7, 6-4, 6-2
Richard Gasquet (Franţa) – Taylor Fritz (SUA) 6-0, 3-6, 6-3
Lorenzo Sonego (Italia) – Aleksandr Bublik (Kazahstan) 6-1, 6-4
Pierre-Hugues Herbert (Franţa) – Tennys Sandgren (SUA) 2-6, 6-4, 7-6 (4)
Tommy Paul (SUA) – Gilles Simon (Franţa) 3-6, 6-3, 6-3
Adrian Mannarino (Franţa) – Dusan Lajovic (Serbia) 7-6 (5), 6-3
Miomir Kecmanovic (Serbia) – John Millman (Australia) 6-4, 6-2

Rezultate Turul 2:

Norbert Gombos (Slovacia) – David Goffin (Belgia/N.8) 6-4, 7-6 (6)
Pablo Carreno Busta (Spania/N.9) – Jan-Lennard Struff (Germania) 7-6 (3), 6-2
Ugo Humbert (Franţa) – Stefanos Tsitsipas (Grecia/N.2) 7-6 (4), 6-7 (6), 7-6 (3)
Marcos Giron (SUA) – Matteo Berrettini (Italia/N.7) 7-6 (3), 6-7 (0), 7-5

Citeşte şi: Simona Halep a intrat în istorie! Românca a bifat 334 de săptămâni în Top 10 WTA