10 C
Știri de ultima orăSportAtletism / România se întoarce cu nouă medalii de la Campionatele Balcanice

Atletism / România se întoarce cu nouă medalii de la Campionatele Balcanice

Atleţii români au cucerit nouă medalii (3 de aur, 3 de argint şi 3 de bronz.), sâmbătă, la ediţia a 12-a a Campionatelor Balcanice de alergare montană, pentru seniori şi juniori U20, de la Poiana Braşov.

La individual feminin, podiumul a fost integral românesc, Cristina Simion cucerind aurul cu timpul de 1 h 06 min 45 sec pe 12 km, urmată de Monica Mădălina Florea, 1 h 08 min 02 sec, şi de Andreea Alina Pîşcu, 1 h 08 min 46 sec.

La masculin (12 km), victoria a revenit turcului Abdullah Cakir, în 59 min 06 sec, urmat de românii Ionuţ Alin Zincă, 1 h 00 min 33 sec, şi Leonard-Albert Mitrică, 1 h 00 min 43 sec.

În cursa junioarelor (U20) s-a impus bulgăroaica Iasna Petrova, cronometrată pe 6 km în 33 min 36 sec, urmată de două reprezentante ale Turciei. Prima româncă a fost Laura Marina Corhană (locul 5), înregistrată în 37 min 18 sec.

La juniori (6 km), primii trei au fost turcii Mehmet Vefa Aydemir (30:13), Ramazan Yorulmaz (30:23) şi Bilal Bayramoglu (30:57), iar pe patru s-a clasat românul Daniel Gheorghe Rus (31:01).

Pe echipe seniori, România a cucerit aurul atât la feminin, cât şi la masculin. La feminin, România a devansat în clasament pe Turcia şi Bulgaria, iar la masculin s-a impus în faţa Turciei şi Croaţiei.

La juniori, la feminin a câştigat Turcia, urmată de Bulgaria şi România, iar la masculin, Turcia a fost urmată în clasament de România şi Bulgaria.

În clasamentul pe naţiuni, Turcia a ocupat primul loc, cu 4 medalii de aur, 4 de argint şi 2 de bronz, urmată de România, 3-3-3.

Citeşte şi: Handbalistele de la SCM Craiova vor disputa patru meciuri oficiale la Sf. Gheorghe