10 C
Știri de ultima orăSportTenisPerformanță de excepție! Raluca Olaru va juca finala de dublu la Roma

Performanță de excepție! Raluca Olaru va juca finala de dublu la Roma

Raluca Olaru și Ana Friedam continuă să surprindă plăcut la Roma. Perechea româno-germană a reușit să se califice în marea finală din capitala Italiei, după o victorie superbă în fața japonezelor Aoyama și Shibahara, scor 3-6, 6-2, 10-4.

Chiar dacă Olaru și Friedsam au început cu un break meciul, adversarele au replicat rapid și au punctat de patru ori consecutiv pe tabelă (4-1). Au urmat apoi servicii foarte bune de fiecare echipă, dar de câștigat au avut doar niponele, care au închis primul set la trei.

În actul secund, Olaru și Friedsam și-au ridicat nivelul față de setul de debut și au reușit să le țină pe adversare la distanță. A fost 2-1, 4-1 și 6-2, iar echipa noastră a trimis meciul în super-tiebreak.

În decisiv, echipa româno-germană a jucat perfect fiecare minge și nu le-a dat nicio șansă adversarelor, care la începutul jocului nu păreau să aibă probleme. S-a încheiat 10-4, iar sportiva noastră va juca în finala de dublu de la Roma.

În finală, Olaru și Friedsam se vor duela cu învingătoarele meciului Hsieh/Strycova – Carter/Stefani.