12.6 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisRaluca Olaru impresionează la Roma. Calificare meritată în sferturi

Raluca Olaru impresionează la Roma. Calificare meritată în sferturi

Raluca Olaru şi Ana Friedsam au un parcurs excepţional la Roma. Cuplul româno-german s-a calificat deja în sferturile competiţiei italiene, după o victorie frumoasă împotriva echipei Kato/Santamaria, scor 6-4, 6-3.

Nu mai puţin de şapte break-uri au fost înregistrate în primul set. Cele două echipe s-au descurcat mult mai bine pe serviciul advers, au forţat cu reverul, dar într-un final Olaru şi Friedsam au avut câştig de cauză. S-au impus cu 6-4 şi au pornit cu un moral excelent în actul secund.

Setul doi a fost dominat de echipa noastră, care la scorul de 3-2 s-a distanţat decisiv în meci şi a închis conturile cu 6-3.

Procentajul pe primul serviciu al lui Friedsam şi Olaru a fost unul destul de bun, 75%, în comparaţie cu cel al adversarelor, 61%.

Citeşte şi: Ionuţ Stroe: „MTS va lua în calcul revenirea spectatorilor pe stadioane”