11.4 C
Știri de ultima orăSportF1 / Hamilton, la o victorie de recordul lui Schumcher după triumful din Toscana

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat duminică Marele Premiu al Toscanei şi a ajuns la 90 de victorii în Formula 1, apropiindu-se la o singură lungime de recordul germanului Michael Schumacher.

Hamilton, de şase ori campion mondial, s-a impus după o nouă cursă haotică, marcată de numeroase accidente şi abandonuri. Podiumul a fost completat de coechipierul său finlandez Valtteri Bottas şi de thailandezul Alexander Albon (Red Bull), aflat la cel mai bun rezultat al carierei.

Britanicul a încheiat victorios în şase din cele nouă curse din acest sezon şi îşi propune să egaleze un alt record al lui Schumacher, care a fost de şapte ori campion mondial.

Cronometrat în 2 h 19 min 35 sec 060/1000, Hamilton a fost mai rapid cu 4.880 decât Bottas şi cu 8.064 decât Albon.

Printre cei care au abandonat la Mugello au fost olandezul Max Verstappen (Red Bull), singurul rival constant al monoposturilor Mercedes, şi francezul Pierre Gasly (Alpha Tauri), surprinzătorul câştigător al MP de la Monza din urmă cu o săptămână.

Ferrari nu a impresionat nici la cursa 1.000

La cursa cu numărul 1.000 din istoria sa, Ferrari nu a obţinut mai mult decât un loc 8, prin monegascul Charles Leclerc, care a urcat pe această poziţie după ce finlandezul Kimi Raikkonen (Alfa Romeo) a fost penalizat 5 secunde. Al doilea pilot al Scuderiei, germanul Sebastian Vettel, a ocupat locul 10.

Au abandonat: Esteban Ocon (Franţa/Renault), Carlos Sainz Jr. (Spania/McLaren), Kevin Magnussen (Danemarca/Haas), Pierre Gasly (Franţa/AlphaTauri), Nicholas Latifi (Canada/Williams), Antonio Giovinazzi (Italia/Alfa Romeo), Max Verstappen (Olanda/Red Bull), Lance Stroll (Canada/Racing Point).

În clasamentul piloţilor, Hamilton, cu 191 de puncte, este urmat de Bottas, 135 puncte şi Verstappen, cu 110 puncte.