16.7 C
marți, 30 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisMonica Niculescu a părăsit turneul de la Praga. Mitu joacă astăzi

Monica Niculescu a părăsit turneul de la Praga. Mitu joacă astăzi

Perechea formată din jucătoarea română de tenis Monica Niculescu şi cehoaica Renata Voracova a fost învinsă de cuplul Leonie Kung (Elveţia)/Mayar Sherif (Egipt), cu 0-6, 6-3, 11-9, în optimile probei de dublu din cadrul turneului WTA 125K de la Praga.

Principalele favorite au pierdut după o oră şi 17 minute, deşi au luat primul set cu un categoric 6-0.

Dacă primul set a fost câștigat autoritar de Niculescu și Voracova, în actul secund adversarele au echilibrat jocul. Pe fondul unei relaxări după câștigarea primului set, Moni și Renata s-au văzut conduse cu 4-0 în actul secund. A fost imposibil să revină și astfel meciul a intrat în decisiv. Acolo, câștig de cauză au avut adversarele, care s-au impus cu 11-9 şi şi-au asigurat prezenţa în sferturi.

Niculescu şi Voracova vor primi 26.000 de dolari şi 40 de puncte WTA la dublu pentru participare.

Singura româncă rămasă la turneul de la Praga este Andreea Mitu, care va evolua astăzi în sferturile probei de dublu alături de belarusa Lidia Morozova. Meciul cu Anna Bondar şi Tereza Mihalikova (Slovacia) este programat la ora 14.00.

Citeşte şi: Patricia Ţig s-a oprit în turul secund la US Open