6.7 C
marți, 19 martie, 2024
Știri de ultima orăSportVerstappen a produs surpriza și a câștigat Marele Premiu aniversar de la Silverstone

Plecat de pe poziția a patra în Marele Premiu aniversar de la Silverstone, Max Verstappen (RedBull Racing) a reușit să producă surpriza și să se impună în fața piloților de la Mercedes.

Olandezul de la Red Bull, care avea pneuri hard a reușit o manevră remarcabilă în turul 27, când l-a depășit pe liderul de atunci, Valtteri Bottas (Mercedes), pe exteriorul virajului, la limita aderenței.

Pentru Verstappen a fost prima victorie din acest sezon, venită în etapa a cincea. În plus, a fost a noua victorie din cariera sa și l-a depășit la acest capitol pe Valtteri Bottas, care a plecat din pole-position și a terminat pe 3.

Pentru Red Bull a fost a 63-a victorie din istorie și al 174-lea podium. Pentru Hamilton, care a încheiat pe locul 2, cursa a însemnat egalarea unui record deținut de Michael Schumacher, 155 de podiumuri. Britanicul de la Mercedes a luat și punctul bonus pentru că a reușit cel mai rapid tur.

Ferrari a dezamăgit din nou, după ce Leclerc a terminat pe 4, iar Vettel, pe 12.

A fost a 1023-a cursă din Formula 1 exact la împlinirea a 70 de ani a Marelui Circ.