17.5 C
Știri de ultima orăSportFormula 1 / Valtteri Bottas a câștigat MP al Austriei. Hamilton a ratat podiumul

Valtteri Bottas a câștigat prima cursă a noului sezon de Formula 1, pe circuitul Red Bull Ring de la Spielberg (Austria). Pilotul finlandez al celor de la Mercedes, plecat din pole position, a fost urmat de Charles Leclerc (Ferrari) și de Lando Norris (McLaren). Lewis Hamilton, sextuplul campion mondial, a terminat pe poziția a patra.

Un lucru important de menționat este faptul că din 20 de monoposturi doar 11 au încheiat cursa. Unul dintre cele mai importante abandonuri de astăzi a fost cel al lui Max Verstappen (Red Bull). Acesta a abandonat în turul 11, după ce monopostul său a cedat într-un viraj.

Au abandonat: Daniil Kvyat, Alexander Albon, Kimi Raikkonen, George Russell, Romain Grosjean, Kevin Magnussen, Lance Stroll, Daniel Ricciardo și Max Verstappen.

Chiar dacă a încheiat cursa pe poziția a doua, Lewis Hamilton a fost penalizat cu 5 secunde pentru un incident cu Alexander Albon și a coborât până pe locul al patrulea.

10. Sebastian Vettel (Germania/Ferrari) +24.545s

Campionatul Mondial de Formula 1 ar fi trebuit să înceapă la 15 martie, în Australia, dar a fost amânat din cauza pandemiei de coronavirus.