12.8 C
sâmbătă, 11 mai, 2024
Știri de ultima orăSportAuto / Cursa All-Star a fost mutată la Bristol. Se așteaptă 30.000 de spectatori

Responsabilii campionatului nord-american de automobilism NASCAR au mutat la Bristol cursa anuală All-Star, care se derula în mod tradiţional pe circuitul Charlotte Motor Speedway. Aceștia intenționează să permită până la 30.000 de spectatori la acest eveniment, informează Reuters.

Cursa rezervată câştigătorilor Marilor Premii din sezonul trecut şi începutului sezonului actual, programată pe 15 iulie, a fost mutată pe Bristol Motor Speedway din Tennessee din cauza numărului ridicat de cazuri de infectare cu Covid-19 din Carolina de Nord. Conducătorul NASCAR, Marcus Smith, citat de postul NBC Sports, a afirmat că 30.000 de fani vor putea lua loc în tribunele cu o capacitate de 155.000 de locuri ale circuitului din Bristol.

NASCAR a fost primul sport major din America de Nord care a revenit în acţiune după pauza provocată de pandemia de coronavirus. Prima cursă a fost organizată pe 17 mai, la Darlington Raceway, cu porţile închise.