3.9 C
Știri de ultima orăSportJudo / Cleonia Riciu, campioană naţională U23. Vezi toate rezultatele sportivilor craioveni!

Oradea a găzduit ediţia din acest an a campionatului naţional de judo pentru tineret. Judokanii craioveni au cucerit 3 medalii, una de aur, una de argint și una de bronz, iar alți doi sportivi s-au clasat în final pe locul 5.

La categoria -57 kg, sportiva legitimată la CS Universitatea Craiova, Cleonia Riciu a devenit campioană naţională. Aceasta a învins-o în finală pe Teodora Pop Oprișcă (LPJ Cluj-Napoca).

Un rezultat extraordinar a obţinut şi David Mitran, tot de la CS Universitatea Craiova. Acesta s-a clasat pe locul al doilea la categoria de -81 Kg. Totodată, Ionela Baran (CS Universiatea Craiova) a cucerit medalia de bronz la categoria -48 kg.

Iosif Badea (LPS Craiova / catg. -66 kg) și Georgiana Renghea (CSM Craiova / +78 kg) s-au clasat pe locul 5.

Citeşte şi: Ungaria, posibilul adversar al tricolorilor în play-off-ul pentru CM 2021