13.1 C
Știri de ultima orăSportGimnastică / Denisa Mailat, medaliată cu aur şi argint la Cupa Irina Deleanu

Gimnastică / Denisa Mailat, medaliată cu aur şi argint la Cupa Irina Deleanu

Sportiva Denisa Mailat a câştigat trei medalii de aur şi una de argint în cadrul Cupei Irina Deleanu. Competiţia de gimnastică ritmică s-a desfăşurat în acest weekend în Sala Polivalentă din Capitală şi a ajuns la cea de-a 19-a ediţie.

De asemenea, alte două gimnaste române au urcat, duminică, pe podium, Andreea Verdeş şi Laura Anitei. Aceastea au obţinut câte o medalie de bronz în finalele pe obiecte.

Cea mai în formă gimnastă a României, Denisa Mailat, a urcat pe prima treaptă a podiumului la individual compus, cu un total de 86,100 puncte. Ea a fost urmată de italianca Sofia Raffaeli, cu 85,350 şi bulgăroaica Valeria Vatova, cu 78,500.

În finala probei de cerc, Mailat a încheiat concursul cu cel mai mare punctaj, 23,150.

A treia medalie de aur a Denisei Mailat a venit în proba de măciuci, acolo unde a primit 23,500 puncte. De asemenea, Sofia Raffaeli (21,400 puncte) a obţinut argintul, iar Andreea Verdeş (20,850 puncte) bronzul.

În finala probei de panglică, Mailat a obţinut medalia de argint (20,750 puncte), aceasta fiind devansată de Sofia Raffaeli (21,750 puncte).

Sportiva Laura Anitei a câştigat medalia de bronz în finala la minge, cu 19,200 puncte.

Citeşte şi: Spectacol cu şapte goluri pe Parc des Princes. PSG domină Ligue 1