9.8 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisAlexandru Coman, campion la TE U16 Toyota Cup 2020 în Lituania

Alexandru Coman, campion la TE U16 Toyota Cup 2020 în Lituania

Craioveanul Alexandru Coman a avut o săptămână reuşită la Siauliai, în Lituania, la turneul Tennis Europe U16 Toyota Cup, categoria 2. Acesta a fost principalul favorit al competiţiei atât la proba de simplu cât şi la proba de dublu.

Pe tabloul de simplu a ajuns până în finală fără să piardă vreun set. În ultimul act, românul a avut mai mult de muncă, dar s-a impus în faţa favoritului 4, Erik Arutiunian (Belarus), cu scorul de 6-7(4), 6-4 6-2.

De asemenea, şi finala de dublu a fost mult mai disputată. Perechea româno-elveţiană Alexandru Coman/Kilian Feldbausch au trecut de favoriţii doi, Edas Butvilas (Lituania)/Ivan Kremenchutskyi (Ucraina), cu scorul de 7-6(7) 6-7(4) 10-7.

Citeşte şi: Simona Halep – Ons Jabeur, în turul doi la Dubai