7 C
Știri de ultima orăSportAtletism / Ce performanţă! România a obţinut 12 medalii la Campionatele Balcanice

Cu 12 medalii câștigate (cinci de aur, două de argint și cinci de bronz) România s-a clasat pe primul loc în ierarhia pe națiuni la Campionatele Balcanice indoor rezervate seniorilor. Anunţul a fost făcut de către Federaţia Română de Atletism (FRA).

Așadar, la cea de-a 25-a ediție a competiției, țara noastră a fost urmată în clasament de Ucraina – 7 medalii (5-1-1) și de Turcia – 16 (3-7-6). Menționăm ca atletele noastre s-au clasat pe prima treaptă a podiumului cu 10 medalii (5-1-4), în timp ce la masculin am fost pe locul 11 , cu două medalii (0-1-1).

Medaliile de aur au revenit următoarelor: 400 m – Andrea Miklos (52,64), 1500 m – Roxana Bîrcă (4:20,33), 800 m – Cristina Bălan (2:07,17), lungime – Florentina Iușco (6,53 m), triplusalt – Andreea Panțuroiu (13,75 m). Pe a doua treaptă a podiumului de premiere s-au urcat la 800 m – Bianca Răzor (2:07,18) și la 400 m – Cristian Pîslaru (47,49).

Medaliile de bronz au revenit la 400 m – Cameliei Gal (53,27), 3000 m – Claudiei Prisecaru (9:20,92), 60 mg – Anamariei Nesteriuc (8,21) , ștafetei de 4×400 m – Cristina Bălan/Florina Ștefana/Roxana Bîrcă/Bianca Răzor (3:48,09), ștafetei de 4×400 m – Cristian Pîslaru/Robert Parge/Constantin Andonii/ Vlad Dulcescu (3:13,86).

Citeşte şi: Irina Begu, noua campioană de la Cairo