10 C
Știri de ultima orăSportLupte / Alexandra Anghel, medalie de bronz la turneul „Yașar Dogu”

Lupte / Alexandra Anghel, medalie de bronz la turneul „Yașar Dogu”

Sportiva Universității Craiova, Alexandra Anghel, s-a clasat vineri, pe locul al treilea al cat. 68 kg, la ediţia a 48-a a turneului de lupte libere „Yaşar Dogu”. Turneul s-a desfășurat în Turcia, la Istanbul, informează Federaţia Română de Lupte.

Victoria a revenit cehoaicei Adela Hanzlickova, care a învins-o în finală pe turcoaica Buse Tosun.

Maria Cioclea a evoluat la cat. 50 kg, dar nu a reuşit să se claseze pe podium. Primul loc a fost ocupat de Miglena Selişka (Bulgaria), victorioasă în finala cu Evin Demirhan (Turcia). Medaliile de bronz au revenit turcoaicei Aynur Erge şi azerei Turkan Nasirova.

România va mai fi reprezentată de Andreea Ana, Beatrice Ferenţ (ambele cat. 53 kg) şi de Cătălina Axente (72 kg).