8 C
Știri de ultima orăSportHandbalŞi Kazakhstan ne-a dat emoţii! România, victorie chinuită cu ultima clasată

Şi Kazakhstan ne-a dat emoţii! România, victorie chinuită cu ultima clasată

România a obţinut astăzi o nouă victorie în grupa C de la Campionatul Mondial din Japonia. Tricolorele au trecut cu greu de ultima clasată, Kazakhstan, scor 22-20, după un meci în care emoţiile s-au risipit abia după fluierul final. Meciul a contat pentru etapa a treia din grupe.

Începutul meciului a fost de partea jucătoarelor lui Tomas Ryde. România s-a desprins la 6-2 şi 11-5, iar victoria părea asigurată după doar 30 de minute. Însă, până la pauză, jucătoarele din Kazakhstan au avut o răbufnire de orgoliu şi au revenit la doar trei goluri pe tabelă, scor 14-11.

România a făcut o repriză secundă modestă, în care a lipsit atât atitudinea, cât şi motivaţia. În minutul 40, Kazakhstan s-a apropiat la un singur gol, scor 16-15 şi a continuat să ne pună probleme până la final. În cele din urmă, tricolorele s-au impus cu 22-20, după un final de meci cu multe emoţii, în care adversarele au avut chiar şansa de a egala.

De menţionat că cea mai bună handbalistă din 2018, Cristina Neagu, a fost menajată pentru acest joc.

România: Dedu, Dumanska, Udriștoiu (3), Pristăviță (1), Neagu, Perianu (2), Pintea (5), Florică, Dache (2), Polocoser, Ostase, Seraficeanu (3), Zamfirescu (1), Iuganu (2), Vizitiu (3). Antrenor: Tomas Ryde.

În celelalte meciuri din grupă, Muntenegru a trecut de Ungaria cu 25-24, în timp ce Spania a învins clar reprezentativa Senegalului, scor 29-20.

Clasament: 1. Spania 6 (89:61), 2. Muntenegru 6 (84:70), 3. România 4 (67:75), 4. Ungaria (88:69), 5. Senegal 0 (69:87), 6. Kazakhstan 0 (56:91).

Următorul meci al României va fi mâine, împotriva Muntenegrului. Partida este programată de la ora 08.00.

Citeşte şi: Liga a IV-a Dolj / 43 de goluri s-au marcat în etapa 15. Vezi casetele tehnice!